Bosna Hersek, 2070’e Kadar Nüfusunun Yarısını Kaybedecek

Birleşmiş Milletler’in dünya nüfus tahminleri verilerine göre Bosna Hersek, 2070 senesine kadar nüfusunun yarısını kaybedecek. Göç ve doğum oranlarının düşüklüğü nedeniyle nüfusun her sene ortalama yüzde 1,5 azaldığı ülke, her yıl küçük bir şehir nüfusunu kaybediyor. Hayat pahalılığının artması ve enflasyon nedeniyle, ülkede her iki gençten biri Batı Avrupa ülkelerine göç etmek istediğini söylüyor. 2013’te yapılan […] The post Bosna Hersek, 2070’e Kadar Nüfusunun Yarısını Kaybedecek first appeared on Balkan Haber.

Bosna Hersek, 2070’e Kadar Nüfusunun Yarısını Kaybedecek

Birleşmiş Milletler’in dünya nüfus tahminleri verilerine göre Bosna Hersek, 2070 senesine kadar nüfusunun yarısını kaybedecek.

Göç ve doğum oranlarının düşüklüğü nedeniyle nüfusun her sene ortalama yüzde 1,5 azaldığı ülke, her yıl küçük bir şehir nüfusunu kaybediyor. Hayat pahalılığının artması ve enflasyon nedeniyle, ülkede her iki gençten biri Batı Avrupa ülkelerine göç etmek istediğini söylüyor.

2013’te yapılan nüfus sayımından bu yana yarım milyon kişinin Bosna Hersek’ten ayrıldığı tahmin ediliyor.

Demografik kriz, Bosna Hersek’i olduğu gibi komşu ülkeler Sırbistan ve Hırvatistan’ı da tehdit ediyor. Bu üç eski Yugoslavya ülkesinin tamamı, dünyada en fazla nüfus kaybı yaşayan ülkeler sıralamasında ilk on içerisidne yer alıyor.

The post Bosna Hersek, 2070’e Kadar Nüfusunun Yarısını Kaybedecek first appeared on Balkan Haber.