Çok Kez Bilen Bitcoin Ustası, Dev Kripto Borsası İçin Uyardı!

Popüler on-chain analisti Willy Woo, en büyük Bitcoin ve altcoin borsası Binance’in bir fonu için uyardı. Binance’in Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (SAFU) ile ilgili endişelerini dile getirdi. SAFU fonuna borsayla ilişkili BNB koymanın güvenli olmadığına inanıyor. Willy Woo, böyle bir durumu FTX’in FTT tarafından desteklenen bir sigorta fonuna sahip olması ile karşılaştırıyor. İşte detaylar… […] Yazının devamı için Çok Kez Bilen Bitcoin Ustası, Dev Kripto Borsası İçin Uyardı!

Çok Kez Bilen Bitcoin Ustası, Dev Kripto Borsası İçin Uyardı!

Popüler on-chain analisti Willy Woo, en büyük Bitcoin ve altcoin borsası Binance’in bir fonu için uyardı. Binance’in Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (SAFU) ile ilgili endişelerini dile getirdi. SAFU fonuna borsayla ilişkili BNB koymanın güvenli olmadığına inanıyor. Willy Woo, böyle bir durumu FTX’in FTT tarafından desteklenen bir sigorta fonuna sahip olması ile karşılaştırıyor. İşte detaylar…

Bitcoin analisti Woo, Binance’in fonu hakkında şüphelerini dile getirdi

Willy Woo, 25 Kasım’da bir tweet attı. Binance’in SAFU fonunda 367 milyon dolarlık BNB olduğunu belirtti. Bunun da, fonun yüzde 44’ünü oluşturduğuna dikkat çekti. Ayrıca fondaki Binance USD’nin (BUSD) değerinin 300 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Bitcoin’in ise yalnızca 270 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi BUSD, Binance’in ABD dolarına 1:1 sabitli stablecoin’idir. Stablecoin’in ihracı Paxos tarafından sağlanmakta.

binance

Willy Woo, rezervlerinin yüzde 44’ü BNB tarafından desteklenen SAFU sigorta fonunun güvenli olmadığına inanmakta. Bunu, FTX krizi sırasında büyük ölçüde düşen FTT ile karşılaştırıyor. Bilindiği gibi FTT, FTX borsasının yerel tokenıdır. Woo’ya göre Binance’in SAFU fonundaki varlık dağılımı, FTX’in çoğunlukla FTT tokenleri tarafından desteklenen bir sigorta fonuna sahip olması ile aynı hesap. Woo, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Böyle bir fona sahip olduğu için Binance’i takdir etsem de, olayla ilişkili BNB’yi oraya koymanın bir anlamı yok. FTX’in FTT ile dolu bir sigorta fonuna sahip olması hakkında ne düşünürdük?

Fon 1 milyar dolardan 837 milyon dolara düştü

Kripto borsası Binance, 9 Kasım’da 700 milyon dolar değerinde BNB, BUSD ve 300 milyon dolar değerinde Bitcoin ile acil durum sigorta fonunu zirveye çıkardı. Ancak Willy Woo, fonun piyasa dalgalanmaları nedeniyle şimdi 837 milyon dolara düştüğünü kaydetti. Binance, SAFU rezerv kanıtını doğrulamak için Bitcoin ve BSC adreslerini de paylaştı. Borsa, toplam borsa varlıklarını doğrulayan Merkle Tree tabanlı bir rezerv kanıtı sistemi uygulamayı planlamakta.

4 Altcoin Analisti, 3 Coin Belirledi

837 dolarlık fon, Binance’in rezerv kanıtındaki 68 milyon dolarlık ve Binance Custody’deki yaklaşık 800 milyon dolarlık fonla kabaca aynı. Willy Woo, SAFU fonunun tarihsel olarak görüldüğü gibi zorlu piyasa koşullarında darbe alabileceğini iddia ediyor. BNB’nin performansı, Binance’in istikrarı ve başarısıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, acil durum fonunda BNB bulundurmanın sorunlu olduğunu savunmakta. Woo, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

BSC, BNB zincirindeki 11 doğrulayıcı tarafından günlük olarak seçilen 21 doğrulayıcı tarafından yönetilmektedir. 11 beacon chain doğrulayıcısının Binance merkezli olduğuna dair ikinci dereceden kanıtlar var. Bir Binance krizinde, BNB’nin BSC değerleme bileşeni de muhtemelen satılır.

Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Seviyeler An Meselesi!

Woo, daha önce doğru tahminlerle gündeme geldi

Willy Woo 2019’un Mayıs ayında Bitcoin’in 7.500 dolardan işlem gördüğü zamanlarda üçüncü ya da dördüncü çeyrekte fiyatın 5.500 dolar seviyelerine düşeceğini öngörmüştü. Daha sonra Bitcoin’de 3.000 dolar seviyelerinin görüleceğini tahmin eden Woo,  bunu da bildi. Ayrıca analist kendi geliştirdiği NVT yöntemi ile öne çıktı. Analist, 3 yıl önce Ağustos sonunda Bitcoin’in 9.000 dolarlık seviyelere düşüşünü doğru öngördü. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Çok Kez Bilen Bitcoin Ustası, Dev Kripto Borsası İçin Uyardı!