Multichain Olayı Çöküş Getirebilir! Bu Altcoinler Tehlikede!

24 Mayıs akşamında Multichain ağında bir takım problemler meydana geldi. Sorunların ardından Multichain kurucusuna bir daha ulaşılamadı. Binance’de belirsizlikten tedirgin oldu ve MULTI işlemlerini askıya aldı. Yaklaşık 1.8 milyar doların kitli olduğu ağ, bu altcoin’leri tehlikeye atıyor. Multichain 1,8 milyar dolarlık kripto para rezervine sahip Piyasası araştırmacısı Boring Sleuth’a göre, Multichain şu anda farklı ağlara […] Yazının devamı için Multichain Olayı Çöküş Getirebilir! Bu Altcoinler Tehlikede!

Multichain Olayı Çöküş Getirebilir! Bu Altcoinler Tehlikede!
Multichain Olayı Çöküş Getirebilir! Bu Altcoinler Tehlikede!

24 Mayıs akşamında Multichain ağında bir takım problemler meydana geldi. Sorunların ardından Multichain kurucusuna bir daha ulaşılamadı. Binance’de belirsizlikten tedirgin oldu ve MULTI işlemlerini askıya aldı. Yaklaşık 1.8 milyar doların kitli olduğu ağ, bu altcoin’leri tehlikeye atıyor.

Multichain 1,8 milyar dolarlık kripto para rezervine sahip

Piyasası araştırmacısı Boring Sleuth’a göre, Multichain şu anda farklı ağlara yayılmış farklı coin’lerde 1,8 milyar dolar tutuyor. Araştırmacı, Multichain’in bir rug pull operasyonu için hamle yapması durumunda, piyasada felakete yol açacağını söylüyor.

Sleuth’ın açıklamalarına göre, “Multichain, yalnızca Fantom’da değil, birkaç zincirde kontrol altında 1,8 milyar dolarlık kilitli varlığa sahip. Gerçekten rug pull yaptılarsa, tüm ağlardaki tüm coin’ler üzerindeki fiyatları etkileyecektir.”

Yorumcular, Multichain’in UST benzeri bir çöküş hissi verdiği görüşünde. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 2022’nin Terra ve FTX iflasları ayı piyasasını tarihe diplere ulaştırmıştı.

Fantom (FTM), krizden en çok etkilenen altcoin

Fantom’daki toplam 1,66 milyar dolar değerindeki varlıkların %40’ı Multichain’de paketlenmişti. Şu an itibariyle, Fantom ağındaki toplam varlıklar 1,66 milyar dolar. Multichain’in rezervi bunların %40’ını temsil ediyor.

Bu arada Multichain, kripto alanındaki en büyük Blockchain köprülerinden biridir. Böylece, birden çok ağda token değiş tokuşunu kolaylaştırır. Binance Chain, Polygon, Avalanche ve Ethereum gibi en iyi platformlar, Multichain köprüsünü kullanıyor.

Multichain ayrıca, akıllı sözleşmeleri destekleyen Fantom için resmi cross-chain köprüdür. Bir dier araştırmacı Colin Wu şunları belirtiyor:

Fantom’daki ana stablecoin 191 milyon, USDC ve 82 milyon USDT varlığı temel olarak Multichain tarafından veriliyor.

1.8 milyarlık altcoin projesi hakkındaki kırmızı bayraklar

Multichain protokolünün kullanıcılarını dolandırmak için hamleler yaptığı varsayımının tamamı, cross-chain işlemlerin mücbir sebepler nedeniyle kullanılamadığı duyurusundan geldi. Protokol, o sırada ağı tekrar çevrimiçi hale getirmek için çalıştığını bildirdi. Ancak normal operasyonların ne zaman devam edeceğine dair belirli bir zaman çizelgesi paylaşmadı.

Protokol daha sonra, kullanıcılara olay nedeniyle maruz kalabilecekleri her türlü zararı geri ödeme sözü verdi.

Multichain protokolünün liderleri artık radar altında olduğundan, firmanın kontrolü altındaki fonları takip etmek artık daha kolay. Böylece, belki de büyük bir kripto çöküşü olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir potansiyel çekişmenin etkisini hafifletmeye yardımcı olabilir.

FTM ve MULTI fiyatları düşüşte

Multichain kriziyle ilgili endişeler yayılırken Fantom, Multichain Köprüsü’nün normal şekilde çalıştığını belirterek durumu Twitter’a taşıdı. Bu güvence, FTM fiyatında herhangi bir büyük fiyat düzeltmesini engelledi. FTM şu anda hafif bir düşüşle 0,331880 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan MULTI, Fud haberlerine yenik düşüyor. Fiyatı ağ ile ilgili sıkıntıların ortaya çıktığı 24 Mayıs’tan bu yana serbest düşüşte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Multichain Olayı Çöküş Getirebilir! Bu Altcoinler Tehlikede!