.NET Core 3.1 (LTS) Destek Sonu

.NET Core 3.1 (LTS), çok platformlu uygulama çerçevesinin 13 Aralık 2022’de kullanım ömrünün sona ermesi planlanıyor. Bu, artık gelecekte herhangi bir güncelleme veya güvenlik düzeltmesi almayacağı anlamına gelir. .NET Core nedir? .NET Core , Microsoft’un ücretsiz, açık kaynaklı bir geliştirme platformudur. Cross platformdur, yani Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Bu, geliştiricilerin birden çok platformu destekleyen bir …

.NET Core 3.1 (LTS) Destek Sonu

.NET Core 3.1 (LTS), çok platformlu uygulama çerçevesinin 13 Aralık 2022’de kullanım ömrünün sona ermesi planlanıyor. Bu, artık gelecekte herhangi bir güncelleme veya güvenlik düzeltmesi almayacağı anlamına gelir.

.NET Core nedir?

.NET Core , Microsoft’un ücretsiz, açık kaynaklı bir geliştirme platformudur. Cross platformdur, yani Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Bu, geliştiricilerin birden çok platformu destekleyen bir uygulamayı daha kolay oluşturmasına olanak tanır.

.NET Core, mobil, masaüstü, web, bulut, IoT, makine öğrenimi, mikro hizmetler, oyunlar ve çok daha fazlası gibi farklı türde uygulamaların oluşturulmasını destekler.

Hazır modüler, hafif ve hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır ve ayrıca herhangi bir temel .NET Core uygulamasını çalıştırmak için gereken temel özellikleri içerir. Ek özellikler istiyorsanız, bunları oluşturduğunuz uygulamaya eklenebilen “NuGet” adı verilen paketlerle elde edebilirsiniz. Bu, uygulamaların daha hızlı olmasını sağlar, bellek kullanımını azaltır ve bakımı iyileştirir.

.NET Core Destek Yaşam Döngüsü

Microsoft , her yıl Kasım ayında .NET’in yeni büyük sürümlerini yayınlar. Bu, geliştiricilerin ve işletmelerin ileriyi planlamasını sağlamak için yapılır. Çift sayılı sürümler, üç yıl boyunca ücretsiz destek ve yamalar alan LTS (Uzun Süreli Destek – Long Term Support) sürümleridir; tek sayılı sürümler ise 18 ay boyunca ücretsiz destek ve yamalar alan STS (eski adıyla Güncel sürümler olarak bilinen Standard Term Support -Standart Süreli Destek) sürümleridir.

.net destek yaşam döngüsü

NET Core 3.1 Kullanım Ömrü Sonu

.NET Core 3.1, 3 Aralık 2019’da yayınlandı. Bir LTS sürümü olduğu için 3 yıllık destek aldı ve 13 Aralık 2022’de kullanımdan kaldırılacak. Destek almaya devam etmek için .NET sürüm 6.0 veya üstüne güncellemeniz önerilir. Yükseltme işlemi hakkında daha fazla bilgiyi Microsoft’un blogunda bulabilirsiniz . Uygulamaları .NET 6’ya taşıyorsanız, önce bir uyumluluk kontrolü yapmak isteyebilirsiniz. .NET 6.0, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere önceki sürümlere göre bir dizi iyileştirmeye sahiptir:

  • C# 10’daki yeni dil özellikleri
  • Birkaç performans iyileştirmesi
  • Hot Reload
  • New Git Tools
  • Collaboration

.NET 5.0 Kullanım Ömrü Sonu

.NET 5.0, Kasım 2020’de piyasaya sürüldü. En belirgin değişiklik, “Core” ten uzaklaşan marka değişikliğidir. “Core” markası kaldırıldı ve 4.0 sürümü tamamen atlandı. Microsoft, .NET 5.0’ın yalnızca 18 ay boyunca destekleneceğini ve bu sürenin 8 Mayıs 2022’de sona ereceğini açıkça belirtmiştir. Sonuç olarak Microsoft artık düzeltmeler, güncellemeler veya çevrimiçi teknik yardım sağlamayacaktır. 

.NET Core 2.1 Kullanım Ömrü Sonu

.Net Core 2.1, 30 Mayıs 2018’de yeniden yayınlandı. Ancak, LTS sürümü yalnızca Ağustos 2018’de ilan edildi. Bu nedenle, desteğin sona ermesi üç yıldan biraz daha uzun. 21 Ağustos 2021’de .NET Core 2.1 nihayet kullanım ömrünün sonuna geldi ve kullanıcıların .Net Core 3.1 veya üstüne yükseltme yapması gerekiyordu.