Twitter'da gerçekleşen Bitcoin Hack'inden 3 kişi tutuklandı


Temmuz ortasında Twitter'da Apple, Uber, Jeff Bezos, Elon Musk ve Bill Gates'in hesaplarını ele geçiren hackerların, Bitcoin sahiplerini dolandırdığını sizlere aktarmıştık . Dün polisin düzenlediği bir operasyonla 17 yaşındaki Graham Clark ABD'deki insanları dolandırmak başlığı altında 30 farklı suçlama ile tutuklandı .  
Clark'ın suçlamaları arasında; organize dolandırıcılık, yetkisi olmadan elektronik cihazlara veya bilgisayarlara erişme, kişisel bilgilerin 30 ve üstü kişiyi 100 bin dolar üstünde dolandırmak amacıyla kullanılması yer alıyor. Clark ayrıca iletişim dolandırıcılığında 17 farklı suçlama ve kişisel bilgilerin dolandırıcılık amacıyla kullanılması nedeniyle 10 suçlamaya sahip. 
Twitter nasıl hacklendi? 
Twitter'ın şirket içinde sürdürdüğü soruşturmaya göre; Twitter çalışanları telefon kimlik avı saldırısına uğradı. İddiaya göre, hackerlar Twitter çalışanlarından bazılarını aradı ve konuşma esnasında onlara başka bir Twitter çalışanıyla görüştüklerini düşündürttü. 
Hedef alınan Twitter çalışanları, hackerların Twitter'ın kurum içindeki sistemine giriş yapmasına vesile oldu. Böylece hackerlar hesaplara erişebildi. Twitter'ın içeride kullandığı araçlar, hackerların 130 hesabı hedef almasını sağlarken, hackerlar bu hesaplardan 45'inin parolasını yenileyerek hesaplara tamamen erişmeyi ve tweet göndermeyi başardı. 
Hacklenen 130 hesap arasında Tesla CEO'su Elon Musk, ABD'nin bir önceki Başkanı Barack Obama, Microsoft'un eski CEO'su Bill Gates, Amazon'un CEO'su Jeff Bezos ve ABD Başkan Adayı Joe Biden da yer alıyordu. Hackerlar, e-posta adresi ve telefon numarası gibi bilgilerin yanı sıra bazı hesaplarda Direkt Mesajlara da erişti . 
Hillsborough Eyalet Savcısı Andrew Warren'ın açıklamasına göre Clark bu dolandırıcılık operasyonu ile 100 bin dolardan fazla bitcoin elde etti. Warren açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Bu suçlar, tanınmış kişilerin ve ünlülerin isimleri kullanılarak işlendi, ancak burada birincil kurban değiller. Bu 'Bit-Con'(Bitcoin dolandırıcılığı) Florida da dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki sıradan Amerikalılardan para çalmak için tasarlandı.Bu büyük sahtekarlık tam burada arka bahçemizde düzenlendi ve biz bunu sineye çekmeyeceğiz.

Twitter ise Florida'daki kolluk kuvvetlerine hızlı aksiyon aldıkları için teşekkür etti. Twitter Destek hesabından paylaşılan gelişmeler, aynı zamanda Twitter'ın resmi iletişim hesabından da takipçilere duyuruldu. We appreciate the swift actions of law enforcement in this investigation and will continue to cooperate as the case progresses. For our part, we are focused on being transparent and providing updates regularly. For the latest, see here

En'ler