Profesyonel Analistler: Altın Mart’a Kadar Bu Dipleri Görebilir!

Altın piyasası, ayın başında iki yılın en düşük seviyesinden sıçradıktan sonra sağlam kazançlarını koruyor. Bununla birlikte, bir piyasa analisti, genel makroekonomik manzaraya bakıldığında değerli metalin aşırı değerlendiğini söylüyor. TDS analistleri ise 2023 ilk çeyreğine kadar 1.600 doların altına düşüş bekliyor. “Altın aşırı değerli, bu seviyelerde altının peşinden koşmazdık” Quant Insight analitik başkanı Huw Roberts, modellemelerine […] Yazının devamı için Profesyonel Analistler: Altın Mart’a Kadar Bu Dipleri Görebilir!

Profesyonel Analistler: Altın Mart’a Kadar Bu Dipleri Görebilir!

Altın piyasası, ayın başında iki yılın en düşük seviyesinden sıçradıktan sonra sağlam kazançlarını koruyor. Bununla birlikte, bir piyasa analisti, genel makroekonomik manzaraya bakıldığında değerli metalin aşırı değerlendiğini söylüyor. TDS analistleri ise 2023 ilk çeyreğine kadar 1.600 doların altına düşüş bekliyor.

“Altın aşırı değerli, bu seviyelerde altının peşinden koşmazdık”

Quant Insight analitik başkanı Huw Roberts, modellemelerine göre altın fiyatlarının %7,4 oranında aşırı değerlendiğini söylüyor. Mevcut makro ortam göz önüne alındığında, altının rayiç değerinin 1.614 dolar civarında olduğunu belirtiyor. Yorumlar, altın fiyatlarının en son gün için yaklaşık %0,40 artışla 1.756 dolardan işlem görmesiyle geldi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, 3 Kasım’daki iki yılın en düşük seviyesinden yaklaşık %8 yükseldi. Roberts , “Bizim açımızdan bu seviyelerde altının peşinden koşmazdık” diyor. Aynı zamanda Roberts, bu ralliyi henüz soldurmak istemeyeceğini de kaydediyor. Roberts ayrıca, hedge fonlardan gelen kısa vadeli akışın, altının aşırı fiyat hareketinin arkasındaki en önemli faktör olduğundan şüphelendiğini söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Bu ralliyi yönlendiren makro temeller değil. Pozisyon ve akış gibi görünüyor. Modellememiz, makro temellerin hala önemli olduğunu gösteriyor.

Altın

Altın fiyatlarındaki ralli short kapamadan kaynaklanıyor

Vadeli işlemler piyasasındaki pozisyonlar da QI’nin modellemesini doğruluyor gibi. Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan son veriler, altının rallisinin çoğunlukla short kapamadan kaynaklandığını gösterdi. COT verileri, para yöneticilerinin short pozisyonlarını kapatmak için son iki haftada 5 milyon ons altın satın aldığını gösteriyor. Aynı dönemde hedge fonlar yükseliş pozisyonunda 1,7 milyon ons satın aldı.

Altın destekli borsa yatırım fonları da yükseliş eğiliminin olmadığını vurguladı. Fiyatlar yükselirken, SPDR Shares Gold Shares (NYSE: GLD) varlıklarının 4,6 ton düştüğünü gördü. Roberts, aşırı değerli olanın sadece altın olmadığını söylüyor. QI modellemesi emtia sektörünün çoğunun aşırı değerli olduğunu gösteriyor.

“Madencilik hisse senetleri de şu anda aşırı pahalı”

Huw Roberts ayrıca madencilik hisse senetlerinin de şu anda aşırı pahalı olduğunu söylüyor. Roberts, nispeten dirençli bir ABD ekonomisinin Federal Reserve’in yumuşak bir iniş yapmasına ve faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselttiği için resesyondan kaçınmasına yardımcı olabileceği yönünde değişen beklentilerin döngüsel varlıkları bazı yatırımcılar için çekici hale getirdiğinden şüphelendiğini belirtiyor. Roberts, QI modellemesinin ekonomik tahminler sağlamadığını da belirtiyor. Ancak, mevcut koşulları ölçtüğünü ve bu faktörlere dayalı olarak rayiç değeri belirlediğini kaydediyor.

Altın

“Altın fiyatları, 2023’ün ilk çeyreğine kadar 1.575 dolara düşecek”

TDS’deki analistler ise altın fiyatlarının kısa vadede yukarı yönlü bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Ancak Banka, ilk olarak Temmuz sonunda sarı metal konusunda düşüşe geçti. Ayrıca, Ağustos ayında short bahsini ikiye katladı. Banka, değerli metal fiyatının 2023’ün ilk çeyreğine kadar 1.575 dolara düşmesini bekliyor. Bununla birlikte, birçoğunun 1.800 dolardaki direnci test etmek için fiyatları aradığını belirtiyor. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fiyatlardaki küçük bir artışın kayda değer bir CTA alım faaliyetine dönüşmesi mümkün. Ayrıca, altın piyasalarındaki pozisyon riskleri hala yukarı yönlü. Bunun, ralliyi bastırmak isteyen değerli metal ayıları için çekici bir kurulum olması muhtemel. Ancak, faizler ve döviz piyasalarında CTA alımının tükenmesine ilişkin işaretler, bu senaryonun olasılığının azaldığını gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Profesyonel Analistler: Altın Mart’a Kadar Bu Dipleri Görebilir!