The Adventures of Sinbad – Tanıtım

Nostalji kuşağında bugün: The Adventures of Sinbad 90’lı yılların sonunda/2000’li yılların başında Kanal D’de benzer tatta 3 yabancı dizi yayınlamaktaydı. Ülkemizde Herkül adıyla yayınlanan Hercules: The Legendary Journeys ve ülkemizde … devamı →

The Adventures of Sinbad – Tanıtım

Nostalji kuşağında bugün: The Adventures of Sinbad

90’lı yılların sonunda/2000’li yılların başında Kanal D’de benzer tatta 3 yabancı dizi yayınlamaktaydı. Ülkemizde Herkül adıyla yayınlanan Hercules: The Legendary Journeys ve ülkemizde Zeyna adıyla bilinen Xena: Warrior Princess bunlardan ikisiydi. Üçüncüsü ise ömrü diğer iki dizi kadar uzun olamayan The Adventures of Sinbad, yani bizde bilinen adıyla Sinbad dizisiydi. Dönemin çocukları ve de gençleri tarafından sevilerek izlenirdi bu diziler. Çocukluğumun dizilerinden Zeyna ve Herkül için nostalji olsun diye 2019 senesinde bir 2. tur izleme maratonu yapmıştım ama Sinbad eksik kalmıştı. Onun 2. turuna da şimdi başlamak nasip oldu. İlk 2 bölümünü izledim ve devamını da yavaş yavaş getireceğim.

Zeyna ve Herkül’ün aksine ABD değil Kanada yapımı bir dizi Sinbad. Kanada’da 1996-1998 yılları arasında Global TV‘de yayınlanmış. ABD’de de yayın hakları satın alınmak suretiyle syndication sistemiyle izleyiciyle buluşmuş.

22’şer bölümden 2 sezon sürmüş dizi. Başarılı bir şekilde yayın hayatına devam etmesine, 3. ve aynı final sezonu planlanmış olmasına rağmen taraflar arasında çözülemeyen bir sözleşme anlaşmazlığı yaşanınca 2. sezonunun ardından iptal olmuş.

Aksiyon-macera türünü fantastik drama türüyle harmanlayan, içine biraz da mizah serpiştiren dizinin ilk sezonu 43, 2. sezonu 44-45 dakikalık bölümlerden oluşmakta.

Dizinin çekimleri Kanada’nın en yüksek nüfuslu eyaleti Ontario’da ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkentinden biri olan Cape Town’da yapılmış.

Oris Erhuero‘nun karakteri Rongar, dizinin çift bölümlük açılış hikayesi için konuk karakter olarak düşünülmekteymiş. Erhuero, performansıyla dizinin yaratıcısı Ed Naha‘yı ve yönetmenleri etkileyince kadrolu oyuncu olmasına karar verilmiş.

Sinbad karakteriyle ilgili bilgilere ve şu ana kadar çekilmiş olan dizi ve filmlere şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Çift bölümlük bir hikayeyle açıyoruz diziyi ve karakterlerle tanışıyoruz bu süreçte.

Sinbad, denizlerdeki yetenekleri ve başarılarıyla ünlü, cesur, genç ve yakışıklı bir kaptan. Son derece atletik bir yapısı var. Dövüş ve kaçış becerileri oldukça gelişmiş durumda.

Denizde geçen 2 yılın ardından memleketi Bağdat’a dönen Sinbad, alaycı tavrı nedeniyle kralın oğluyla (Robin Dunne) ters düşüyor ve acımasız bir şekilde idam cezasına çarptırılıyor.

Atıldığı zindanda idamını beklerken 2 senedir görmediği ağabeyi Doubar ile karşılaşıyor. Sinbad, çok sevdiği ağabeyiyle hasret gidermekteyken kralın mekanında büyük bir olay yaşanıyor. Turok (Juan Chioran) isimli, büyük servet sahibi, kötü ve çok güçlü bir büyücü kralın müstakbel gelinini kaçırıyor. Sinbad’ı idam cezasına çarptıran şımarık prensimiz olan damat adayının kendisi gibi şeytani bir büyücü olan kızı Rumina ile evlenmesini istiyor.

Kral da prens de Turok’un bu ültimatomunu kabul etmek istemiyorlar. Sinbad’ın başarılarını bilen ve takdir eden kral onu bulup müstakbel gelinini kurtarması için görevlendirmek istiyor. Şapşal ve şımarık prensimiz de babasından gelen bu emir sonrasında kuyruğunu kıstırarak Sinbad’ı alıp babasının huzuruna getiriyor. Sinbad’a bir gemi veriliyor ve kendi ekibini toplayıp bir an önce yola çıkması isteniyor.

Hikayemiz bu şekilde başlıyor ve büyücülerle, canavarlarla, yaratıklarla dolu bir dünyada çeşitli maceralarla devam ediyor.

*Sinbad karakterine Zen Gesner hayat veriyor.

*Sinbad’ın kendisi gibi bir kaptan olan, gücü kuvveti de normal insanların çok üstünde seyreden ağabeyi Doubar karakterini George Buza canlandırıyor.

*Doubar’ın zindanda tanıştığı Mustapha (Ian Tracey) aracılığıyla Sinbad’ın ekibine dahil olan Rongar karakterine Oris Erhuero hayat veriyor. Göğsünde taşıdığı bıçaklarını büyük bir ustalıkla ve ölümcül bir şekilde kullanabilen, soğukkanlı yapısıyla dikkat çeken dilsiz bir adam Rongar.

*Crawford dizisinden anımsanabilecek Tim Progosh, Sinbad’ın ekibine dahil ettiği Firouz isimli, çok yetenekli bir mucit dostunu canlandırıyor.

*Sinbad’ın büyü yeteneğini iyi işler için kullanan bir dostu olan Caliph‘in (Gary Reineke) çömez öğrencisi Maeve karakterinde Jacqueline Collen‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Maeve, Sinbad’ın alaycılığından Sinbad da Maeve’nin aşağılayıcı tavrından rahatsız oluyor ilk tanışmalarında ama aralarında ilk andan itibaren fiziksel bir çekim gelişmekte.

Maeve, geçmişte büyük acılar yaşadığı hissedilen ve bu sebeple çevresine görülmez duvarlar ören, genç, güzel ve çekici bir kadın. Dermott adında, yanından ayırmadığı zeki bir şahini var. Şahinle ilgili doğaüstü bir durum olduğu (eskiden aslında bir insan olduğu) daha ilk andan itibaren hissediliyor. Sinbad’ın Turok’la olan savaşına Rumina ile olan ve halletmesi gereken eski bir hesaplaşma dolayısıyla destek veriyor.

*Maeve karakteri ilk sezonun ardından diziden ayrılınca doğan boşluğu doldurması için Mariah Shirley katılmış Bryn karakteriyle 2. sezon başında diziye. Bryn, büyü yeteneği olan, gizemli ve çekici bir kadın olarak karşımıza çıkmış.

*İzlemesi keyifli bir kötü karakter olan Rumina‘ya ise Julianne Morris hayat vermiş.